Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Sprawozdanie z realizacji Rocznego programu współpracy Gminy Pakosławice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalności pożytku publicznego w 2023 roku

WSTĘP

Zgodnie z art. 5a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „ustawą”, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, nie później niż do dnia 31 maja każdego roku, jest obowiązany przedłożyć organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego oraz opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok poprzedni.

I.  Cel główny i cele szczegółowe programu.

Celem głównym współpracy organów Gminy Pakosławice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego było budowanie i umacniane partnerstwa pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi.

Celami szczegółowymi programu było:

  • zwiększenie aktywności społecznej mieszkańców Gminy,
  • poprawa jakości życia, poprzez zaspokajanie potrzeb mieszkańców Gminy Pakosławice,     
  • integracja podmiotów realizujących zadania publiczne,
  • upowszechnianie i wprowadzenie w życie postanowień ustawy o działalności pożytku publicznego,
  • upowszechnianie, rozwijanie i promowanie wolontariatu,
  • wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych.

II. Zasady współpracy:

Współpraca Gminy Pakosławice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi  w sferze pożytku publicznego odbywała się w oparciu o następujące zasady:

- pomocniczości i suwerenności stron – organy samorządu gminy, respektując odrębność i suwerenność organizacji, uznają ich prawo do samodzielnego definiowania i rozwiązywania  problemów, w tym należących do sfery zadań publicznych, wspierając ich działalność  i umożliwiając realizację zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie,

-  partnerstwa – organizacje, na zasadach i w formie określonej w ustawie oraz według trybu wynikającego z innych przepisów, uczestniczą w identyfikowaniu i definiowaniu problemów społecznych oraz wykonywaniu zadań publicznych,

- efektywności – organy samorządu gminy, przy zlecaniu organizacjom zadań publicznych, dokonują wyboru najefektywniejszego sposobu wykorzystania środków publicznych, przestrzegając zasad uczciwej konkurencji oraz z zachowaniem wymogów określonych w art.33 i art.35 ust.3 ustawy o finansach publicznych,

- jawności – organy samorządu gminy udostępniają organizacjom informacje o zamiarach, celach i środkach przeznaczonych na realizację zadań publicznych, w których możliwa jest współpraca z tymi organizacjami,  a także o kosztach realizacji zadań publicznych już  prowadzonych   w tym zakresie przez jednostki podległe organom administracji publicznej,

- uczciwej konkurencji – przy zlecaniu zadań stosuje się jednakowe kryteria i zasady wobec wszystkich podmiotów biorących udział w konkursie.

 

III. Zakres przedmiotowy:

Art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określa ustawowy zakres sfery zadań pożytku publicznego i obejmuje praktycznie wszystkie istotne dziedziny realnego i potencjalnego zainteresowania samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych oraz podmiotów działających w sferze pożytku publicznego.

IV. Formy współpracy:

Współpraca finansowa:

Współpraca finansowa polega na zlecaniu realizacji zadań publicznych Organizacjom poprzez powierzenie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie lub wspieranie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie jego realizacji.

V. Współpraca pozafinansowa:

  1. Udział przedstawicieli samorządu w spotkaniach z organizacjami pozarządowymi dotyczących wzajemnej współpracy i bieżących problemów.
  2. Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności.
  3. Współdziałanie Organizacji w opracowywaniu strategii, aktów prawa lokalnego oraz Programów dla Gminy.
  4. Udzielanie informacji i pomocy merytorycznej przez pracowników Urzędu według ich kompetencji.

 

VI. Okres realizacji programu:

Roczny program został przyjęty Uchwałą nr XXXV/278/22 Rady Gminy Pakosławice z dnia 30 września 2022 r. w sprawie przyjęcia Rocznego programu współpracy Gminy Pakosławice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023 i działania te obejmowały rok kalendarzowy 2023 tj. od 01 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

 

VII. Konsultacje:

W związku z koniecznością przeprowadzenia konsultacji w sprawie projektu „Rocznego programu współpracy Gminy Pakosławice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023” w dniu 07.09.2022 r. ogłoszenie  w ww. sprawie podano do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.pakoslawice.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Pakosławice. W wyznaczonym terminie tj. do dnia 16.09.202 2r.  nie wpłynął żaden wniosek w przedmiotowej sprawie. Informację o wynikach konsultacji podano  do publicznej wiadomości, w sposób jak powyżej (tj. zgodnie z obowiązującymi przepisami), a zadania projektowe stały się zadaniami publicznymi Gminy Pakosławice.

 

VIII. Priorytetowe zadania publiczne:

Zadaniem priorytetowym programu współpracy na 2023 rok było zadanie w  zakresie:

- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,

- porządku i bezpieczeństwa publicznego,

- działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Gmina współpracując z organizacjami w ramach uchwalonego programu na rok 2023 przeznaczyła środki finansowe na realizację ww. zadania w wysokości  1000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych ).

W związku z powyższym Wójt Gminy Pakosławice dnia 08.05.2023 roku ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację ww. zadania. Po ogłoszeniu otwartego konkursu ofert, w wyznaczonym terminie (tj. do 30.05.2023 r.) nie wpłynęła żadna oferta.

Wójt Gminy Pakosławice działając na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( tj. Dz. U.z 2023 r. poz. 571), zarządzeniem nr 461/23 z dnia 31 maja 2023 roku, unieważnił konkurs ofert na realizację zadania publicznego Gminy Pakosławice na rok 2023, z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, porządku i bezpieczeństwa publicznego przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.

 

Sporządziła: Joanna Abram